Jak zostać psychoterapeutą?
Ludzkie zachowanie przyciągało filozofów tysięcy lat, a z ich myśli narodziła się psychologia, która w dzisiejszym świecie została podzielona na wiele różnych aspektów. Wiele osób łączy zawód psychologa z psychoterapią, jednak warto wiedzieć, że nie jest to prawda. Kim tak naprawdę jest psychoterapeuta i jak można nim zostać?
Psychoterapeuta – kto to taki?
Na początku warto zrozumieć, że aspektami zachowania, emocji i motywacji ludzkiej zajmuje się wielu specjalistów, którzy jednak różnią się zarówno wykształceniem, jak i obszarem zainteresowań. Dla wyjaśnienia roli psychoterapeuty warto wymienić trzy typy specjalistów, a mianowicie:
- psychologa – jest to osoba, która ukończyła studia magisterskie z dziedziny psychologii; nie oznacza to, że jest psychoterapeutą, gdyż mógł wybrać całkowicie odrębny kierunek działań – na przykład pracę badawczą,
- psychiatrę – to osoba po ukończeniu studiów medycznych ze specjalizacją psychiatryczna; jest to jedyny specjalista, który ma wiedzę i możliwość przepisywania leków psychiatrycznych,
- psychoterapeuta – jest to osoba, która ukończyła studia humanistyczne (szczególnie psychologiczne, pedagogiczne lub socjologiczne) lub medyczne z zakresu psychiatrii, jednocześnie musząc posiadać dodatkowe kwalifikacje – najczęściej ukończenie szkoły psychoterapeutycznej.
Psychoterapeuta zajmuje się oddziaływaniem na pacjenta za pomocą zróżnicowanych technik terapeutycznych, które wywodzą się z różnych dziedzin psychologii. Do najpopularniejszych i najbardziej efektywnych terapii zalicza się poznawczo-behawioralną, jak również psychoanalityczną oraz humanistyczną.
Wiedząc już, kim jest psychoterapeuta, warto dowiedzieć się jak można nim zostać. Jak już można się domyśleć, będzie tutaj wiele możliwych dróg do wybrania.
Jak zostać psychoterapeutą?
Wybierając zawód psychoterapeuty warto wiedzieć, że nie jest on jeszcze prawnie uregulowany przez polskie prawodawstwo. Najbliższym tego rodzaju regulacjom jest stanowisko Polskiej Rady Psychologii, która mówi o tym, że każdy psychoterapeuta musi posiadać wykształcenie humanistyczne – czyli psychologiczne, socjologiczne lub pedagogiczne. Jednocześnie każda z tych osób musi przejść odpowiednie kursy, po których konieczne jest zdanie testu certyfikowanego przez PRP.
Czym odznacza się kurs psychoterapeuty?
- Przeprowadzany jest przez certyfikowane placówki, takie jak Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne, jak również Wielkopolskie Towarzystwo Terapii Systemowej. Wybór placówki zależny jest od upodobań specjalizacyjnych i poglądowych danego kandydata.
- Każdy kurs charakteryzuje się szkoleniem teoretycznym i praktycznym, jak i praktyką zawodową z odpowiednią superwizją.
- Kursy te trwają zazwyczaj około 4 lat, podczas których dochodzi do co najmniej 700 godzin szkolenia, 2-letniej praktyki zawodowej i 2-letniej terapii własnej w wybranym nurcie psychologicznym.
Dla przygotowania teoretycznego najlepiej wybrać studia psychologiczne, dzięki którym kolejne 4 lata szkolenia będą okresem łatwiejszym. Takie można odbyć w Mazowieckiej Szkole Medycznej, gdzie kandydat otrzyma gruntowne przeszkolenie z obszernego zakresu wiedzy psychologicznej. Warto jednak pamiętać, że cały proces wymaga zdeterminowania i dużej chęci pomocy innym.