Człowiek coraz częściej spotyka się z tym, że tradycyjne metody leczenia nie działają, i ciężko jest znaleźć przyczynę dolegliwości. W takich sytuacjach często sięga po alternatywne metody wywodzące się zarówno z medycyny ludowej (ziołolecznictwo), czy medycyny niekonwencjonalnej (akupunktura). Coraz popularniejsza staje się jednak osteopatia o tym będę dziś pisać. Z artykułu dowiesz się:

  • co to jest osteopatia
  • na jakie dolegliwości pomaga osteopatia
  • kto może zostać osteopatą
  • jak zostać osteopatą
  • w jaki sposób wyglądają studia osteopatyczne
  • co wyróżnia FICO Osteopathy Academy?

Co to jest osteopatia?

Najprościej mówiąc osteopatia jest rodzajem manualnej terapii. Wywodzi się  z wierzeń, że ciało i dusza stanowią całość, a każdy organizm posiada naturalne zdolności do samoregeneracji. Osteopatia to nie jest jednak magia- to gałąź medycyny, która opiera proces leczenia na dogłębnej analizie i dogłębnej znajomości prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała. Osteopatia jest więc traktowana jako część fizjoterapii połączonej z medycyną. Nie jest to lek na wszystkie choroby- u osteopaty mogą jednak szukać pomocy osoby z szerokim wachlarzem schorzeń.

Na jakie dolegliwości pomaga osteopatia?

Terapia manualna jest skuteczna przy:

– stanach pourazowych i przeciążeniowych

-wadach postawy i zmianach degeneracyjnych kręgosłupa

-migrenach, bólach głowy

-stanach depresyjnych i lękowych

– osłabieniu odporności…

Lista jest naprawdę długa. Gdy bowiem nie pomaga tradycyjne leczenie, a pacjenci chcą pozbyć się chronicznego bólu- szukają innych źródeł pomocy. Osteopata skupia się więc na poznaniu przyczyny schorzenia (wykonując niezbędne badania) i stosując techniki manualne poprawia ruchomość, zmniejsza napięcie i usuwa przykurcze. Dba też o działania profilaktyczne, które uchronią pacjenta przez ponownym powstawaniem schorzeń.

Kto może zostać osteopatą?

Osoba posiadająca dyplom lekarza bądź ukończone studia na kierunku fizjoterapii.

Jak zostać osteopatą?

Najłatwiejszy, najbardziej pewny i gwarantujący rezultaty sposób to studia osteopatyczne – podyplomowe. W Polsce takie studia odbywają się na FICO Osteopathy Academy z akredytacją uczelni wyższej Mazowieckiej Akademii Medycznej.  

Studia mogą rozpocząć osoby już posiadające dyplom lekarza oraz licencjata fizjoterapii. Kursant może również być w trakcie 4 roku fizjoterapii lub kierunku lekarskiego.

W jaki sposób wyglądają studia osteopatyczne?

Studia Medycyny Osteopatycznej FICO- MUM obejmują 2 semestry- 10 zjazdów. Podczas wskazanych weekendów (piątek, sobota, niedziela) odbędzie się 271 godzin zegarowych kształcenia. Głównym celem studiów jest zdobycie i poszerzenie wiedzy w zakresie diagnostyki i terapii osteopatycznej pacjentów.

Co wyróżnia FICO Osteopathy Academy?

– bogaty program kształcenia

– możliwość zdobycia dyplomu ukończenia studiów podyplomowych na kierunku osteopatia

– renomowana kadra dydaktyczna

– zajęcia teoretyczne mające na celu poszerzenie wiedzy w zakresie anatomii, biomechaniki, radiologii, żywienia,

– zajęcia praktyczne mające na celu zdobycie wiedzy w zakresie prowadzenia terapii- badania, manipulacje, prowadzenie palpacji i diagnostyki

Czy osteopata to magia? Z przytoczonych faktów wynika, że zdecydowanie nie. Czy osteopatia to zawód przyszłości? Kto wie- medycyna stale się rozwija, a kierunek fizjoterapii i medycyny alternatywnej jest coraz bardziej doceniany. Osteopatia wzbudza ciekawość i jednocześnie staje się ciekawą możliwością wyboru zawodu dla lekarzy lub fizjoterapeutów. Zachęcam do odwiedzenia strony https://ficomum.org/ , aby poznać więcej szczegółów.